Skip to content

442 Chapel Heights RdSewell, NJ 08080

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 8, 2021

Property Information

Block64
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2S CUSTOM HOUSE
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage4,819
Acreage3.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,900
17%
Improvement Value:$410,600
83%
Total Assessment$496,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,366+2.9%
2024$17,849+4.7%
2023$17,045+1.5%
2022$16,787+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$419,000
DeedBook 5027, Page 25

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 3612, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1979