Skip to content

159 Pitman Downer RdSewell, NJ 08080

Built 1956

Last Sale Date
Nov 25, 2019

Property Information

Block70
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningA
Sq Footage1,344
Acreage3.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,100
42%
Improvement Value:$123,600
58%
Total Assessment$213,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,655+3.0%
2024$7,433+4.9%
2023$7,086+1.6%
2022$6,975-4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1956