Skip to content

250 Blackwood BarnsboroSewell, NJ 08080

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$1,800,000
Last Sale Date
Aug 2, 2023

Property Information

Block7
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description1SCB, 1SF AUTOS
Dwellings1
ZoningNC
Sq Footage960
Acreage15.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$766,000
71%
Improvement Value:$320,400
29%
Total Assessment$1,086,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,186+2.9%
2024$39,056+4.7%
2023$37,296+1.5%
2022$36,731+8.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,800,000
Sq Ft960DeedBook 6902, Page 320Recorded8/31/2023

Property Built

Built

Year Built: 1970