Skip to content

202a W Kings WaySewell, NJ 08080

Built 1992
Commercial

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
May 13, 2024

Property Information

Block82.100
Lot1
QualifierC202A
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1210

Building Details

Building Class---
DescriptionMED OFFICE COND
Dwellings---
ZoningNC
Sq Footage1,450
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,200
63%
Improvement Value:$40,600
37%
Total Assessment$108,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,025+2.9%
2024$3,911+4.7%
2023$3,735+1.5%
2022$3,679-45.4%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
Sq Ft1,450DeedBook 7012, Page 198Recorded5/24/2024

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

DeedBook 5108, Page 251Recorded8/30/2013

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 2608, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1992