Skip to content

26 Lupus LnSewell, NJ 08080

Built 1978

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Sep 12, 2022

Property Information

Block83
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage2,542
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,200
23%
Improvement Value:$196,300
77%
Total Assessment$253,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,377+2.9%
2024$9,113+8.0%
2023$8,442+1.5%
2022$8,314+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft2,542DeedBook 6745, Page 174Recorded9/13/2022

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 3106, Page 297

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 1558, Page 373

Property Built

Built

Year Built: 1978