Skip to content

218 Loring CtSewell, NJ 08080

Built 1988

Last Sale Price
$177,000
Last Sale Date
Jun 14, 2021

Property Information

Block85
Lot3
QualifierC218
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1305

Building Details

Building Class35
DescriptionSTOCKBRIDGE
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage1,124
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
28%
Improvement Value:$88,600
72%
Total Assessment$123,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,572+2.9%
2024$4,443+9.6%
2023$4,054+1.5%
2022$3,993+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$177,000
Sq Ft1,124DeedBook 6499, Page 215Recorded6/28/2021

Property Sale

Sale
$128,000

From:

To:

Sq Ft1,124DeedBook 5485, Page 118Recorded6/20/2016

Property Sale

Sale
$118,000

From:

To:

Sq Ft1,124DeedBook 5186, Page 128Recorded5/5/2014

Property Sale

SaleMulti
$71,500
DeedBook 2213, Page 1

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 1933, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1988