Skip to content

302 Georgia CtSewell, NJ 08080

Built 1988

Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
Oct 15, 2021

Property Information

Block85
Lot3
QualifierC302
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1305

Building Details

Building Class35
DescriptionSTOCKBRIDGE I
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage1,124
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
28%
Improvement Value:$88,100
72%
Total Assessment$123,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,303+3.1%
2024$4,175-0.2%
2023$4,185+1.5%
2022$4,121+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$182,000
Sq Ft1,124DeedBook 6586, Page 72Recorded11/23/2021

Property Sale

SaleMulti
$159,900
DeedBook 4264, Page 124

Property Sale

SaleMulti
$69,500
DeedBook 2362, Page 165

Property Sale

SaleMulti
$75,210
DeedBook 1817, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1988