Skip to content

29 Nelson AveWoodbury, NJ 08096

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 1, 2016

Property Information

Block101
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM25

Building Details

Building Class17
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,094
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,100
26%
Improvement Value:$79,400
74%
Total Assessment$107,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,922+3.9%
2024$4,738+3.3%
2023$4,585-3.5%
2022$4,750+3.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970