Skip to content

30 Carpenter StWoodbury, NJ 08096

Built 1880

Last Sale Date
Mar 30, 2012

Property Information

Block106
Lot24
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM26

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,430
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,000
21%
Improvement Value:$79,800
79%
Total Assessment$100,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,849+3.7%
2024$4,677+3.2%
2023$4,534-2.6%
2022$4,657+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4952, Page 207

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 3741, Page 335

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 2638, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1880