Skip to content

14 Carpenter StWoodbury, NJ 08096

Built 1880

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
May 9, 2019

Property Information

Block106
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM26

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,226
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,500
25%
Improvement Value:$67,500
75%
Total Assessment$90,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,330+3.7%
2024$4,176+3.2%
2023$4,048-0.7%
2022$4,079+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

Sq Ft1,226DeedBook 6088, Page 145Recorded5/22/2019

Property Built

Built

Year Built: 1880