Skip to content

166 Franklin StWoodbury, NJ 08096

Built 1940

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Mar 24, 2021

Property Information

Block110
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM26

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,757
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,700
16%
Improvement Value:$123,200
84%
Total Assessment$146,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,067+3.7%
2024$6,816+3.2%
2023$6,608+15.6%
2022$5,718+5.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$165,000
Sq Ft1,757DeedBook 6449, Page 149Recorded4/5/2021

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

Sq Ft1,757DeedBook 5668, Page 181Recorded6/12/2017

Property Sale

Sale
$17,900

From:

To:

Sq Ft1,757DeedBook 5439, Page 115Recorded3/9/2016

Property Sale

Sale
$15,707
DeedBook 1284, Page 437

Property Built

Built

Year Built: 1940