Skip to content

93 Wallace StWoodbury, NJ 08096

Built 1940

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Sep 14, 2006

Property Information

Block111
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM26

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,592
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,400
17%
Improvement Value:$101,800
83%
Total Assessment$123,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,927+3.7%
2024$5,716+3.2%
2023$5,542-1.0%
2022$5,600+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 4281, Page 119

Property Sale

Sale
$83,368
DeedBook 3997, Page 224

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook 1453, Page 555

Property Built

Built

Year Built: 1940