Skip to content

37 Hopkins StWoodbury, NJ 08096

Built 2010

Last Sale Price
$139,000
Last Sale Date
Jan 18, 2017

Property Information

Block115
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM27

Building Details

Building Class17
DescriptionCOAH UNIT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,408
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,200
19%
Improvement Value:$111,600
81%
Total Assessment$137,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,630+3.7%
2024$6,394+3.2%
2023$6,198-9.0%
2022$6,810+3.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$139,000

From:

To:

Sq Ft1,408DeedBook 5593, Page 129Recorded1/20/2017

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4837, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 3644, Page 176

Property Sale

Sale
$52,500
DeedBook 3039, Page 337

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 1823, Page 1