Skip to content

30 E Barber AveWoodbury, NJ 08096

Last Sale Date
Oct 20, 2004

Property Information

Block115
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM27

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$24,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2006$5,174+5.0%
2005$4,928+10.6%
2004$4,456+12.3%
2003$3,968+7.1%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$0

Property Sale

Sale
$73,500
DeedBook 3202, Page 110

Property Sale

Sale
$103,900
DeedBook 2066, Page 20

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook 1880, Page 9

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 1632, Page 312