Skip to content

145 Franklin StWoodbury, NJ 08096

Built 1900

Last Sale Date
Nov 5, 2020

Property Information

Block115
Lot24
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM27

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,220
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,400
24%
Improvement Value:$84,500
76%
Total Assessment$111,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,384+3.7%
2024$5,192+3.2%
2023$5,033+0.3%
2022$5,017+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900