Skip to content

83 Hopkins StWoodbury, NJ 08096

Built 1940

Last Sale Price
$48,000
Last Sale Date
Jan 12, 2016

Property Information

Block116
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM27

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,466
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,900
21%
Improvement Value:$89,600
79%
Total Assessment$113,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,460+3.7%
2024$5,266+3.2%
2023$5,105-0.3%
2022$5,121+3.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$48,000

From:

To:

Sq Ft1,466DeedBook 5419, Page 7Recorded1/14/2016

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4206, Page 122

Property Sale

Sale
$86,400
DeedBook 3704, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1940