Skip to content

61 Hopkins StWoodbury, NJ 08096

Built 1940

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Mar 30, 2023

Property Information

Block116
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM27

Building Details

Building Class35
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,256
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,900
29%
Improvement Value:$53,600
71%
Total Assessment$75,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,632+15.6%
2024$3,141+3.2%
2023$3,045-20.4%
2022$3,827+3.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$155,000
Sq Ft1,256DeedBook 6836, Page 157Recorded4/10/2023

Property Sale

Sale
$55,700
Sq Ft1,256DeedBook 6374, Page 26

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 4031, Page 58

Property Sale

Sale
$9,500
DeedBook 1483, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 1940