Skip to content

55 Curtis AveWoodbury, NJ 08096

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 21, 2022

Property Information

Block119
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM28

Building Details

Building Class17
Description2.5SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,272
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,500
16%
Improvement Value:$134,600
84%
Total Assessment$161,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,751+3.7%
2024$7,475+3.2%
2023$7,246-12.0%
2022$8,232+3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 2619, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1890