Skip to content

219 Holroyd PlWoodbury, NJ 08096

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 29, 1997

Property Information

Block147
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM39

Building Details

Building Class17
Description2.5SST2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,324
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,900
28%
Improvement Value:$146,900
72%
Total Assessment$202,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,757+3.7%
2024$9,410+3.2%
2023$9,122+4.0%
2022$8,770+3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 1678, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1890