Skip to content

35 Hunter StWoodbury, NJ 08096

Built 1900

Last Sale Date
Oct 24, 2002

Property Information

Block120
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM29

Building Details

Building Class---
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,100
14%
Improvement Value:$296,900
86%
Total Assessment$345,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,598+3.7%
2024$16,008+3.2%
2023$15,518-8.5%
2022$16,967+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3510, Page 303

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 1541, Page 583

Property Built

Built

Year Built: 1900