Skip to content

116 Edith AveWoodbury, NJ 08096

Built 1902

Last Sale Price
$152,500
Last Sale Date
Oct 30, 2009

Property Information

Block130
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM32

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,510
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,900
22%
Improvement Value:$114,800
78%
Total Assessment$146,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,058+3.7%
2024$6,807+3.2%
2023$6,599+0.3%
2022$6,577+3.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$152,500
DeedBook 4721, Page 10

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 3208, Page 345

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 3041, Page 81

Property Sale

Sale
$68,900
DeedBook 1733, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1902