Skip to content

25 S Evergreen AveWoodbury, NJ 08096

Built 1927

Owner
---
Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Oct 29, 2025

Property Information

Block144
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM38

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,943
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,200
26%
Improvement Value:$129,400
74%
Total Assessment$175,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,448+3.7%
2024$8,148+3.2%
2023$7,898-14.0%
2022$9,180+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft1,943DeedBook 7264, Page 48Recorded11/12/2025

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 2683, Page 53

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 2247, Page 161

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 1625, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1927