Skip to content

41 N Maple StWoodbury, NJ 08096

Built 1920

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Mar 22, 2023

Property Information

Block146
Lot26
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM39

Building Details

Building Class28
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,175
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,200
36%
Improvement Value:$59,000
64%
Total Assessment$92,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,436+3.7%
2024$4,278+3.2%
2023$4,147-8.0%
2022$4,508+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
Sq Ft1,175DeedBook 6830, Page 111Recorded3/27/2023

Property Sale

Sale
$70,000
Sq Ft1,175DeedBook 6401, Page 230Recorded1/11/2021

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4190, Page 196

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 2770, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1920