Skip to content

34 N Maple StWoodbury, NJ 08096

Built 1890

Last Sale Price
$67,500
Last Sale Date
Jun 21, 1984

Property Information

Block147
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM39

Building Details

Building Class17
Description2.5SST
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,765
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,400
24%
Improvement Value:$147,400
76%
Total Assessment$192,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,276+3.7%
2024$8,946+3.2%
2023$8,672-2.7%
2022$8,913+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$67,500
DeedBook 1492, Page 1073

Property Built

Built

Year Built: 1890