Skip to content

451 Hemlock TerWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 15, 2008

Property Information

Block152
Lot25
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM43

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,100
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,600
30%
Improvement Value:$97,000
70%
Total Assessment$138,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,418+3.8%
2024$6,181-0.9%
2023$6,234+0.9%
2022$6,177+3.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$129,250
DeedBook 3614, Page 276

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook 3154, Page 48

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 2717, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1950