Skip to content

325 Hunter StWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$425,375
Last Sale Date
Oct 3, 2025

Property Information

Block155
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM45

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,083
Acreage0.49

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,300
25%
Improvement Value:$175,400
75%
Total Assessment$234,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,041+1.4%
2024$10,890+36.0%
2023$8,006+8.1%
2022$7,407+3.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$425,375
Sq Ft2,083DeedBook 7258, Page 151Recorded10/30/2025

Property Sale

Sale
$371,000
Sq Ft2,083DeedBook 6850, Page 135Recorded5/8/2023

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft2,083DeedBook 6803, Page 296Recorded1/20/2023

Property Sale

Sale
$117,500

From:

To:

Sq Ft2,014DeedBook 5402, Page 58Recorded12/4/2015

Property Sale

SaleMulti
$113,500
DeedBook 2695, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1950