Skip to content

315 Park AveWoodbury, NJ 08096

Built 1940

Owner
---
Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Aug 13, 2025

Property Information

Block165
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM49

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,444
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,900
22%
Improvement Value:$81,400
78%
Total Assessment$104,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,018+3.7%
2024$4,840+3.2%
2023$4,691+2.7%
2022$4,568+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft1,444DeedBook 7229, Page 334Recorded9/3/2025

Property Sale

Sale
$23,500
DeedBook 2302, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1940