Skip to content

310 Deptford AveWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$177,000
Last Sale Date
Sep 7, 2021

Property Information

Block165
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM49

Building Details

Building Class17
Description1SCBS1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,204
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,700
23%
Improvement Value:$84,400
77%
Total Assessment$109,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,249+3.7%
2024$5,062+3.2%
2023$4,907-10.6%
2022$5,486+3.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$177,000
Sq Ft1,204DeedBook 6550, Page 110Recorded9/22/2021

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 4343, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1950