Skip to content

520 Hunter StWoodbury, NJ 08096

Built 1960

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jul 13, 2021

Property Information

Block174
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM53

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,546
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,100
31%
Improvement Value:$210,800
69%
Total Assessment$303,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,621+3.7%
2024$14,101+3.2%
2023$13,669-5.7%
2022$14,488-13.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft3,546DeedBook 6513, Page 301Recorded7/21/2021

Property Built

Built

Year Built: 1960