Skip to content

445 Delaware StWoodbury, NJ 08096

Built 1940

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Jun 14, 1991

Property Information

Block24
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM06

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,653
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,400
19%
Improvement Value:$176,900
81%
Total Assessment$218,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,502+3.7%
2024$10,129+3.2%
2023$9,819-19.3%
2022$12,167+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 2112, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1940