Skip to content

104 S Drexel StWoodbury, NJ 08096

Built 1949

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Aug 3, 1989

Property Information

Block9
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM02

Building Details

Building Class17
Description2SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,363
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,200
21%
Improvement Value:$176,300
79%
Total Assessment$223,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,753+3.7%
2024$10,370+3.2%
2023$10,053-3.4%
2022$10,409+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 1905, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1949