Skip to content

25 S Columbia StWoodbury, NJ 08096

Built 1940

Last Sale Price
$247,000
Last Sale Date
Sep 24, 2021

Property Information

Block26
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM 06

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,404
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,100
25%
Improvement Value:$129,300
75%
Total Assessment$172,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,294+3.7%
2024$7,999+27.2%
2023$6,288+14.2%
2022$5,506+3.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$247,000
Sq Ft1,404DeedBook 6552, Page 225

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 2310, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1940