Skip to content

54 N Girard StWoodbury, NJ 08096

Built 1929

Last Sale Price
$76,000
Last Sale Date
Mar 31, 1983

Property Information

Block30
Lot24
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM07

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,776
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,500
30%
Improvement Value:$116,000
70%
Total Assessment$166,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,010+3.7%
2024$7,726+3.2%
2023$7,489-1.1%
2022$7,575+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 1465, Page 734

Property Built

Built

Year Built: 1929