Skip to content

314 King StWoodbury, NJ 08096

Built 1953

Last Sale Price
$148,000
Last Sale Date
Jun 7, 2013

Property Information

Block39
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM09

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,436
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,800
29%
Improvement Value:$114,600
71%
Total Assessment$161,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,765+3.7%
2024$7,489+3.2%
2023$7,260+7.5%
2022$6,755+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 5081, Page 235

Property Sale

SaleMulti
$122,900
DeedBook 3825, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1953