Skip to content

305 Delaware StWoodbury, NJ 08096

Built 1890

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jun 18, 2021

Property Information

Block42
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM10

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,174
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,400
21%
Improvement Value:$150,400
79%
Total Assessment$190,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,179+3.7%
2024$8,853+3.2%
2023$8,582-7.3%
2022$9,254+3.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft2,174DeedBook 6495, Page 59Recorded6/21/2021

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4609, Page 312

Property Sale

Sale
$129,400
DeedBook 3190, Page 53

Property Sale

Sale
$95,600
DeedBook 2178, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1890