Skip to content

22 S Horace StWoodbury, NJ 08096

Built 1930

Owner
---
Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
May 30, 2025

Property Information

Block42
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM10

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,900
25%
Improvement Value:$125,600
75%
Total Assessment$167,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,058+3.7%
2024$7,772+3.2%
2023$7,534+10.4%
2022$6,824+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000
Sq Ft1,440DeedBook 7183, Page 324Recorded6/5/2025

Property Built

Built

Year Built: 1930