Skip to content

238 S Warner StWoodbury, NJ 08096

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Sep 2, 2025

Property Information

Block43
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM10

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,685
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,600
26%
Improvement Value:$116,400
74%
Total Assessment$158,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,601+3.7%
2024$7,331+3.2%
2023$7,107-2.6%
2022$7,293+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000
Sq Ft1,685DeedBook 7247, Page 217Recorded10/3/2025

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,685DeedBook 5308, Page 157Recorded4/17/2015

Property Built

Built

Year Built: 1920