Skip to content

224 S Warner StWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Jul 27, 2015

Property Information

Block43
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM10

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,251
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,800
28%
Improvement Value:$107,500
72%
Total Assessment$149,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,183+3.7%
2024$6,928+3.2%
2023$6,716+2.8%
2022$6,533+3.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$138,000

From:

To:

Sq Ft1,251DeedBook 5350, Page 324Recorded8/5/2015

Property Sale

Sale
$50,500

From:

To:

Sq Ft1,251DeedBook 5276, Page 168Recorded1/12/2015

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 1695, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1950