Skip to content

430 S Jackson StWoodbury, NJ 08096

Built 1937

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Jul 13, 2021

Property Information

Block56
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM14

Building Details

Building Class28
Description2SFB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,064
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,600
29%
Improvement Value:$83,100
71%
Total Assessment$116,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,614+3.7%
2024$5,415+3.2%
2023$5,249+12.0%
2022$4,686+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
Sq Ft1,064DeedBook 6515, Page 181Recorded7/23/2021

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 4618, Page 44

Property Sale

Sale
$44,900
DeedBook 1493, Page 548

Property Built

Built

Year Built: 1937