Skip to content

37 Penn StWoodbury, NJ 08096

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Apr 29, 2025

Property Information

Block58
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM14

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,425
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,800
27%
Improvement Value:$83,300
73%
Total Assessment$114,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,489+3.7%
2024$5,294+3.2%
2023$5,132-2.2%
2022$5,249+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
Sq Ft1,425DeedBook 7168, Page 114Recorded5/2/2025

Property Sale

Sale
$41,000
DeedBook 4345, Page 1

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 2907, Page 74

Property Sale

Sale
$11,900
DeedBook 1420, Page 451

Property Built

Built

Year Built: 1900