Skip to content

416 Glover StWoodbury, NJ 08096

Built 1900

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Mar 14, 2013

Property Information

Block58
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM14

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,328
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,200
27%
Improvement Value:$80,700
73%
Total Assessment$110,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,335+3.7%
2024$5,146+3.2%
2023$4,988-4.0%
2022$5,195+3.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5054, Page 344

Property Sale

Sale
$41,500
DeedBook 4943, Page 22

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 2633, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1900