Skip to content

61 High StWoodbury, NJ 08096

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 11, 2008

Property Information

Block64
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM15

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,771
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,400
17%
Improvement Value:$164,200
83%
Total Assessment$197,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,507+3.7%
2024$9,169+3.2%
2023$8,888-9.8%
2022$9,851+3.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$281,500
DeedBook 3879, Page 285

Property Sale

Sale
$78,400
DeedBook 1508, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1900