Skip to content

356 Morris StWoodbury, NJ 08096

Built 1915

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jun 25, 2021

Property Information

Block66
Lot22
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM15

Building Details

Building Class17
Description2.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,635
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,600
25%
Improvement Value:$107,400
75%
Total Assessment$143,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,880+3.7%
2024$6,635+3.2%
2023$6,432+2.0%
2022$6,306+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,635DeedBook 6512, Page 28Recorded7/19/2021

Property Sale

Sale
$157,000

From:

To:

Sq Ft1,412DeedBook 5478, Page 28Recorded6/6/2016

Property Sale

Sale
$237,000
DeedBook 4287, Page 119

Property Sale

Sale
$174,900
DeedBook 3654, Page 23

Property Sale

Sale
$113,500
DeedBook 2117, Page 70

Property Sale

Sale
$41,000
DeedBook 2006, Page 288

Property Sale

Sale
$45,500
DeedBook 1507, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1915