Skip to content

338 Morris StWoodbury, NJ 08096

Built 1920

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jul 21, 2024

Property Information

Block66
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM15

Building Details

Building Class17
Description2SSF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,300
25%
Improvement Value:$109,700
75%
Total Assessment$147,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,072+3.7%
2024$6,821+3.2%
2023$6,612-3.5%
2022$6,854+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,440DeedBook 7055, Page 261Recorded8/26/2024

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 5972, Page 124Recorded10/25/2018

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 2128, Page 97

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 1485, Page 839

Property Built

Built

Year Built: 1920