Skip to content

53 West StWoodbury, NJ 08096

Built 1920

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Sep 27, 2024

Property Information

Block67
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM15

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,699
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,600
27%
Improvement Value:$93,600
73%
Total Assessment$128,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,168+3.7%
2024$5,948+3.2%
2023$5,766-3.2%
2022$5,955+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft1,699DeedBook 7076, Page 178Recorded10/10/2024

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft1,699DeedBook 5403, Page 119Recorded12/8/2015

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 3852, Page 1

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 3651, Page 130

Property Sale

Sale
$47,500
DeedBook 1555, Page 934

Property Built

Built

Year Built: 1920