Skip to content

136 S Jackson StWoodbury, NJ 08096

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 27, 2024

Property Information

Block70
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM16

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,070
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,900
28%
Improvement Value:$117,000
72%
Total Assessment$162,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,837+3.7%
2024$7,559+3.2%
2023$7,327-6.5%
2022$7,837+3.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 3339, Page 280

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 2241, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1900