Skip to content

149 W Centre StWoodbury, NJ 08096

Built 1900

Last Sale Price
$37,500
Last Sale Date
Mar 13, 1980

Property Information

Block70
Lot26
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM16

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,693
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,900
25%
Improvement Value:$106,400
75%
Total Assessment$142,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,846+3.7%
2024$6,603+3.2%
2023$6,401+19.2%
2022$5,368+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$37,500
DeedBook 1401, Page 772

Property Built

Built

Year Built: 1900