Skip to content

114 Spring StWoodbury, NJ 08096

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 2, 2017

Property Information

Block71
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM16

Building Details

Building Class17
Description2SF3G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,675
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,500
26%
Improvement Value:$103,800
74%
Total Assessment$140,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,750+3.7%
2024$6,510+3.2%
2023$6,311-5.8%
2022$6,701+3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 1555, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1900