Skip to content

140 W Centre StWoodbury, NJ 08096

Built 1920

Last Sale Price
$139,000
Last Sale Date
Jul 31, 2003

Property Information

Block72
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM16

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,448
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,600
26%
Improvement Value:$104,100
74%
Total Assessment$140,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,769+3.7%
2024$6,528+3.2%
2023$6,329+14.8%
2022$5,511+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 3630, Page 15

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 2674, Page 48

Property Sale

Sale
$90,900
DeedBook 1756, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1920