Skip to content

59 W Barber AveWoodbury, NJ 08096

Built 2018

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 9, 2021

Property Information

Block74
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM18

Building Details

Building Class17
Description2SF1G COLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,226
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,500
22%
Improvement Value:$133,400
78%
Total Assessment$170,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,222+3.7%
2024$7,930+3.2%
2023$7,687-3.6%
2022$7,975+3.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,226DeedBook 6557, Page 325Recorded10/5/2021

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,226DeedBook 6024, Page 282Recorded1/28/2019

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$3,500

From:

To:

DeedBook 5758, Page 243Recorded10/27/2017